Metody Black Hat SEO – czyli czego unikać pozycjonując swoją stronę internetową

W branży zajmującej się pozycjonowaniem, podobnie jak w westernach, istnieje podział na tych dobrych i złych. Dobrzy noszą białe kapelusze (white hat SEO), ci którzy nie do końca chcą grać według reguł, noszą czarne kapelusze (black hat SEO). Korzystanie z tych mniej czystych metod może przynosi szybkie rezultaty, ale na dłuższą mete może przynieść zupełnie inne niż zamierzone efekty. Dlatego właśnie warto znać metody Black Hat SEO

Keyword stuffing – im więcej tym gorzej

Keyword stuffing to w telegraficznym skrócie spamowanie słowami kluczowymi na stronie.

Tekst pisany w taki sposób by znalazło się w nim jak najwięcej słów kluczowych i aby zostały one powtórzone jak najwięcej razy z samego założenia nie mogą być wysoce merytorycznymi treściami.

Keyword stuffing jest stosunkowo łatwy do uniknięcia. Wystarczy starać się, aby na naszej stronie pojawiały się treści merytoryczne. Czyli takie, które faktycznie będą odpowiadały na pytania, które zadają użytkownicy wyszukiwarek.

Ukryty tekst

Kolejną metodą black hat SEO jest ukrywanie tekstu przed wzrokiem użytkowników.

Najczęściej łączy się ją z Keyword stuffingiem. Tekst, który jest niski jakościowo pod względem merytorycznym, ale bogaty w „upchane” w nim słowa kluczowe, ukrywa się zapisując go na stronie w tym samym kolorze co kolor tła.

Niestety wyszukiwarki bardzo dobrze radzą sobie z wyłapywaniem tego typu praktyk, co skutkuje bardzo szybkim otrzymaniem bana lub ograniczeniem widoczności naszej strony.

Spamerskie linki do naszej strony

W pozycjonowaniu istotne są pozyskane linki, które prowadzą do naszej strony.

W Internecie online znajdziemy masę ogłoszeń i firm, które oferują pozyskiwanie linków, prowadzących do naszej strony.

Korzystając z tego typu usług musimy pamiętać o tym, aby oferowane przez nie linki były linkami wysokiej jakości.

Słabe linki to takie, które prowadzą do naszej strony internetowej z różnego rodzaju farm linków, czyli stron, których głównym założeniem jest właśnie agregowanie linków prowadzących do różnych stron.

Co grozi za Black Hat SEO

Stosowanie powyższych technik SEO może doprowadzić do tego, że widoczność naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania zostanie mocno ograniczona.

W skrajnych momentach może to nawet doprowadzić do zbanowania naszej strony, co oznaczać będzie, że nikt nie będzie w stanie znaleźć naszej strony w wyszukiwarce.

To czy warto stosować techniki black hat SEO jest dyskusyjne. Metody te faktycznie przynoszą efekty, jednak są to efekty krótkoterminowe, musimy więc zastanowić się czy gra jest warta świeczki.

Leave a Comment