Za co żyć na emeryturze

Bezpieczeństwo finansowe na emeryturze

Niestety prognozy, jakie przedstawia zarówno ZUS, jak i inni, niezależni eksperci nie są zbyt optymistyczne. Zgodnie z nimi bowiem wiele osób po przejściu na emeryturę może mieć poważny problem z zaspokojeniem tak podstawowych potrzeb, jak jedzenie, nie wspominając już nawet o wygodnym i beztroskim życiu i odpoczynku. Z tego też powodu planowanie swojej przyszłości wyłącznie w oparciu o świadczenie finansowe udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nie być najrozsądniejszym wyjście. Jakie są jednak alternatywy i czy są one bezpieczne? Na co zdecydować się nie ryzykując przy tym, że stracimy bezpowrotnie nasze oszczędności? Możliwości jest kilka.

IKE czy IKZE

Oczywiście każdy z nam może oszczędzać na własny rachunek, np. odkładając oszczędzone pieniądze na specjalne konto bank -owe. Niestety jednak dla wielu osób nie jest to skuteczne wyjście, ponieważ z takich pieniędzy korzystają na nagłe wydatki, własne przyjemności itd. Są jednak inne możliwości. Jest to na przykład IKE czy IKZE. Co to takiego? Trzeci filar emerytalny to dobrowolny segment, który może mieć jednak kluczowe znaczenie w związku z tym, jak wyglądać będzie nasze życie wówczas, gdy przestaniemy być aktywni zawodowo. IKE i IKZE to dwie podstawowe oferty jakie przedstawiają swym klientom instytucje finansowe. Oba te produkty znacznie się od siebie różnią, nie musimy jednak pomiędzy nimi wybierać, ponieważ ustawodawstwo pozwala na jednoczesne skorzystanie z obu z nich.

Zanim wybierzemy dla siebie odpowiedni produkt wybrać musimy odpowiednią instytucje finansową, która pomoże nam w oszczędzaniu. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawie działalność taką prowadzić mogą: zakłady ubezpieczeń na życie, banki, fundusze emerytalne, podmioty prowadzące działalność maklerską oraz fundusze inwestycyjne. Przedstawiciele tych instytucji powinni dokładnie przedstawić nam wszystkie opcje, ich podobieństwa, różnice, korzyści, koszta itd. Zanim jednak się tam udamy warto samodzielnie poznać podstawowe różnice. W przypadku IKE i IKZE są to między innych elementy takie jak: limit wpłat, możliwość odliczenia od podatku w przydatku IKZE, różnice w sposobie wypłacania zgromadzonych środków oraz polityka w związku z wcześniejszą wypłatą tych środków.
Oszczędzanie na przyszłość to ważna decyzja, do której należy odpowiednio się przygotować. Dzięki temu nie tylko oszczędziny sobie nerwów i stresu, ale zyskamy możliwość wygodnego życia i odpoczynku – a są to rzeczy warte tego, żeby oszczędzać.

 

Leave a Comment