- Zielone obligacje - inwestowanie w projekty zrównoważonego rozwoju
- Techniki druku na opakowaniach – przegląd i zastosowania
- Przewodnik Po Najlepszych Technikach Pielęgnacyjnych dla Pojazdów
- Rozwijaj umiejętności dziecka przez zabawę i naukę - odkryj świat edukacji z "Bawię się i uczę" oraz "Logopedyczna sakiewka skarbów"
- Komoda nowoczesna: jak łączyć funkcjonalność z designem?
10 rzeczy, które są podstawą wiedzy inwestycyjnej
Nie ma siły, jeśli rozsądnie gospodarujesz pieniędzmi, znasz zasady prowadzenia budżetu domowego i umiesz wygenerować oszczędności, odłożyłeś pieniądze na funduszu awaryjnym i poduszce bezpieczeństwa, a co więcej zrealizowałeś najważniejsze życiowe marzenie: podróż dokoła świata czy drogie auto prosto z salonu, musisz wejść na kolejny poziom i poznać podstawowe zasady inwestowania. Pora, by twoje pieniądze zaczęły pracować na ciebie. Co musisz opanować jako pierwsze?
Papier zawsze traci na wartości
Tak to już niestety jest. Był czas, gdy płaciło się dobrami materialnymi, złotem, a z czasem zastąpił to papierowy pieniądz. Na początku swego funkcjonowania był zabezpieczony złotem przechowywany w skarbcach, z czasem, praktycznie już od pierwszej wojny światowej, która zwyczajnie była droga, papierowy pieniądz stał się pewnym znakiem umownym i oderwał od materialnego zabezpieczenia. Teraz już pewne jest, że papier jako papier z roku na rok traci na wartości, więc wyjątkowo nie opłaca się przechowywać pieniędzy fizycznych.
Aktywa zyskują
Wszystko to, co nie jest papierowym pieniądzem, z upływem czasu zyskuje na wartości. To złoto, nieruchomości, akcje, obligacje, nieruchomości, kamienie szlachetna i tak dalej. Można wyliczać praktycznie w nieskończoność, bo liczba aktywów jest ogromna. Część z nich czasowo traci na wartości, inne mocno zyskują, ale generalnie wraz z upływem czasu ich wartość zawsze rośnie.
Pakiety aktywów zyskują jeszcze bardziej
To proste, jeśli jedno z aktywów zyskuje na wartości, ich pakiet zyskuje jeszcze bardziej. Innymi słowy, jeśli mamy cały pakiet aktywów, które dostosowane są do naszych potrzeb, wiedzy i rozumiemy ich działanie, w długim czasie mamy praktycznie zawsze gwarancje zysku.
Wszystko jest cykliczne, a historia się powtarza
Można to sprowadzić do zasady, raz lepiej, raz gorzej, a po gorzej, zawsze lepiej. To nic innego, jak cykliczność rynku. Po hossie zawsze przychodzi bessa i trzeba wyczuć te cykle, a przede wszystkim nie poddawać się ich presji. Akcje spadają? Dobrze, dokupię jeszcze trochę, bo z czasem zyskają na wartości. To właśnie rozumienie cyklu.
W jednym cyklu określone aktywa rosną, a inne tracą
Wszystkie aktywa mają swoją specyfikę i co za tym idzie, w pojedynczych cyklach rynkowych jedne tracą, a inne zyskują, dlatego trzeba znać ich specyfikę. Banalny przykład: gdy rośnie stres i napięcie związane z konfliktami wojennymi, na wartości zyskuje złoto, a tracą inwestycje niematerialne.
Nikt nie jest wróżbitą
Bądź uczciwy: przewidziałeś pandemie? A wojnę w Ukrainie? Nie, bo to zwyczajnie nie było do przewidzenia, a jednak się zdarzyło. Nie dość na tym, każde wydarzenie ma wpływ także na to, co dzieje się z naszymi pieniędzmi i aktywami. A ze nikt nie jest wróżbita, nikt też nie jest w stanie zaplanować wszystkiego , dlatego, zamiast trzymać się schematu, buduj swój portfel tak, by był odporny na równe scenariusze.
Musisz wiedzieć, co chcesz mieć
Nie każdemu pasują określone inwestycje. Są tacy, którzy topią swój strach w monetach bulionowych, a inni twierdzą, że trzymanie czegokolwiek wartościowego w domu potęguje ich strach. Jeden czuje się dobrze z obligacjami, a drugi twierdzi, że nie ma kompletnie żadnego zaufania do rządu. To, dlatego twoje inwestycje muszą do ciebie pasować.
Inwestuj samodzielnie
Nie ufaj żadnym doradcom, bo masz swoje pieniądze, ty je zarobiłeś i ty nimi rządzisz. Kiedy wejdziesz na rynek aktywów, poznasz. „guru” inwestycji i proroków lepszej sprawy. Każdy człowiek w drogim garniturze będzie miał dla ciebie propozycję. Tylko nie zapominaj, to nie są ich pieniądze, a więc niekoniecznie im na nich zależy.
Świadomość
Musisz być świadomy i dlatego sam ustal, co jest dla ciebie najlepsze i ciągle się ucz. To jedyny sposób na skuteczne inwestowanie.
Inwestowanie to ryzyko
Zawsze, ale to zawsze to jeden z tych zapisów, nieco mniejsza czcionka lub pod gwiazdkę. Gdy w grę wchodzą pieniądze, ryzyku nie uda się zapobiec, ale można je minimalizować.