- Zielone obligacje - inwestowanie w projekty zrównoważonego rozwoju
- Techniki druku na opakowaniach – przegląd i zastosowania
- Przewodnik Po Najlepszych Technikach Pielęgnacyjnych dla Pojazdów
- Rozwijaj umiejętności dziecka przez zabawę i naukę - odkryj świat edukacji z "Bawię się i uczę" oraz "Logopedyczna sakiewka skarbów"
- Komoda nowoczesna: jak łączyć funkcjonalność z designem?
Ozdoby ogrodowe z płyty HDF
Istnieją różne rodzaje drewna inżynierskiego dostępne na rynku, takie jak między innymi płyta MDF, płyta HDF, sklejka, twarda płyta lub płyta wiórowa, płyta blokowa i inne. Część z nich idealnie sprawdza się w budownictwie, inne lepiej pasują do meblarstwa, a jeszcze inne najlepiej pasują do dekoracji zewnętrznych części naszych posesji, jak taras, balkon czy ogród lub altanka.
Płyty tego typu są znacznie częściej wybierane do tworzenia mebli niż lite drewno lub drewno naturalne. Dlaczego? Kwestią najistotniejszą jest chyba cena. Koszt mebli wykonanych z płyt drewnopochodnych jest zdecydowanie niższy niż tych wykonanych z drewna. Poza tym płyty posiadają czasem lepsze właściwości niż drewno naturalne i są trudniejsze do uszkodzenia.
Zapewnienia producentów, że ich płyty drewnopochodne są idealne i nadają się do użycia w każdych warunkach powodują zmieszanie konsumentów i problem z dopasowaniem faktycznie odpowiednich materiałów do danych prac – budowy lub remontów. Każda z płyt jest wykonany przecież z użyciem całkiem różnych surowców i powstaje podczas innego procesu produkcyjnego.
Płyty drewnopochodne mają swój własny zestaw charakterystycznych właściwości i zastosowań, co oznacza, że każda lepiej sprawdza się w innych warunkach. Poza tym, niezwykle ważnym jest, aby wiedzieć, gdzie używać której. To naprawdę istotne gdyż nie można przypadkowo użyć dowolnego drewna inżynierskiego lub sklejki do jakiegokolwiek elementu.
Płyta HDF jest najmocniejsza spośród wszystkich płyt pilśniowych. Jest to materiał preferowany do produkcji mebli, w których spodziewany jest duży ruch, takich jak meble przeznaczone do hoteli, kin, bibliotek i biur rządowych. Płyta HDF jest dostępna również w formie perforowanej i używana do zawieszania różnych narzędzi warsztatowych. Drewno HDF jest odporne na wilgoć i używa się go jako materiału rdzeniowego do podłóg laminowanych.
Płyta HDF jest też dość trwałym materiałem, który może przetrwać wiele lat bez żadnego uszkodzenia (w przeciwieństwie do na przykład drewna naturalnego). Niestety, płyta HDF jest też droga w porównaniu z płytą MDF, ponieważ w procesie produkcji stosuje się większy nacisk.